Tēja nav tas pats, kas ūdens! Kad un kā lietot dažādas zāles

Kāda atšķirība, kad lieto zāles, – tukšā dūšā vai pēc ēšanas? Vai var tabletei uzdzert tēju, kafiju, sulu? Parasti tas viss tiek norādīts medikamenta anotācijā. Taču kurš gan to lasa, īpaši, ja burtiņi ir tik sīki, ka pat ar brillēm grūti saskatāmi. Tomēr vajadzētu pacensties izlasīt.

Ēdiens, kuņģa sula, gremošanas fermenti un žults, kas izdalās gremošanas procesā, var mijiedarboties ar medikamentiem un mainīt to īpašības.

Tēja nav tas pats, kas ūdens
Arī uztura sastāvs var mainīt medikamenta uzsūkšanās procesu. Olbaltumus saturošs ēdiens, kā arī marinēti, skābi un sāļi produkti pasliktina izoniazīda tipa prettuberkulozes līdzekļu uzsūkšanos.

Ogļhidrāti palēnina kuņģa iztukšošanos, kas apgrūtina antibiotiku uzsūkšanos. Tēja satur tanīnu, tāpēc to nedrīkst uzdzert slāpekli saturošām zālēm: papaverīnam, kofeīnam, eifilīnam, amidopirīnam, antipirīnam, beladonnai, sirds glikozīdiem u. tml. Tēju nedrīkst uzdzert arī miegazālēm – uzbudinās nervu sistēma. Tēju var uzdzert tikai C vitamīna preparātiem, jo arī pati tēja, kā jebkurš cits augs, satur šo vitamīnu.

Tetraciklīna grupas antibiotikas, linkomicīns, kofeīnu saturošie preparāti (askofēns, citramons u.c.) nav savienojami ar pienu, kefīru, biezpienu, jo piena produkti pastiprina D vitamīna uzsūkšanos, bet paaugstināts šā vitamīna daudzums pirmām kārtām ir bīstams centrālajai nervu sistēmai.

Dzelzi saturošie preparāti nav savienojami ar tēju, kafiju, pienu, riekstiem un graudaugu produktiem; kalcija preparāti – ar gāzētajiem dzērieniem un sulām, kas satur citronskābi; eritromicīns un ampicilīns nav savienojams ar augļu un dārzeņu sulām – pretējā gadījumā mainīsies kuņģa skābes līmenis.

Sulfadimetoksīns, paracetamols, sulgīns, biseptols, furosemīds, cimetidīns, teofilīns nav savienojami ar gaļu, zivīm, sieru, daudz olbaltuma saturošiem pākšaugiem, žāvētām plūmēm, bietēm, saldiem un miltu ēdieniem.

Aspirīns un citi acetilsalicilskābi saturošie preparāti nesader ar sviestu, krējumu, trekniem produktiem; biseptols, etazols, sulfalēns – ar zaļumiem, spinātiem, pienu, aknām, graudaugu produktiem; baralgīns, analgīns, panadols, paracetamols, maksigāns – ar kūpinātām desām.

Lai uzzinātu, kurus preparātus lietot tukšā dūšā, šķiriet nākamo lapu!

Pievienot komentāru